برنامه نویسی پرتال

پرتال ها در حقيقت رابط هاي مبتنی بر وب هستند که با اتصال به منابع اطلاعاتی مختلف و دريافت اطلاعات، آنها را در يک چارچوب منسجم و ساخت يافته در اختيار کاربران قرار مي دهند. در سطح سازمانی، يك سيستم پرتال، اطلاعات مختلف اعم از مستندات و برنامه هاي كاربردي سازمان را با يك واسط مبتني بر وب مناسب تحت پوشش قرار می دهد به گونه ای كه از طريق اين واسط تحت وب دستيابی به اطلاعات برای كاربرانی كه خواهان اين اطلاعات هستند به سادگی و سرعت كافی امكان پذير باشد.در واقع سيستم پرتال ابزاری برای اطلاع رسانی مناسب در قالب و طبقه بندی مناسب است.

به بیان دیگر، پرتال یک درگاه تحت وب می باشد که خدمات مد نظر آن سازمان را به صورت الکترونیک به کاربران خود ارائه می کند. گفتیم کاربران، این به مفهوم آن است که معمولاً در تمامی پرتال ها سیستم مدیریت کاربران وجود داشته و کاربران متفاوتی با نقش های متفاوت کاربری، مانند مدیر، نویسنده و کاربر معمولی وجود دارد.

پرتال ها بر اساس نیاز یک مجموعه و سازمان میتواند امکانات بخصوصی داشته باشد.برنامه نویسی و طراحی پرتال های سازمانی، یکی از خدماتی است که شرکت اسپرلوس به مشتریان خود ارائه می دهد.در اینجا به معرفی چند نمونه پرتال میپردازیم :

پرتال های شرکتی و سازمانی : دسترسی اختصاصی به اطلاعات خاصی از یک شرکت یا کمپانی خاص را فراهم می کند.

پرتال های خبری و اطلاع رسانی : اینگونه پرتال ها معمولا در زمینه ی انتشار مطالب خبری از چندین پایگاه داده فعالیت میکنند.پرتال خبری شرکت یاهو از این دسته از پرتال ها است.

پرتال های دانشگاهی و مدارس : گسترده بودن فعالیت دانشگاه ها میتواند مدیریت این امور را بسیار دشوار کند.پرتال دانشگاه میتواند با انجام امور به صورت اتوماتیک، بسیاری از مراحل اداری را تسهیل و خلاصه کند.همچنین اطلاع رسانی اخبار دانشگاه میتواند از طریق همین درگاه انجام پذیرد.
پرتال های تجاری: اینگونه پرتال ها معمولا در زمینه تجارت الکترونیک فعالیت می کنند.به نوعی فروشگاه های اینترنتی از این دسته پرتال ها هستند.
پرتال های شهری: دسترسی به خدمات و اطلاعات یک شهر را ممکن می سازد.
پرتال‌های تخصصی: پرتال‌هایی هستند که برای یک هدف خاص طراحی شده‌اند.
پرتال‌های فضای کار: پرتال‌هایی هستند که بر اساس زمینه‌های کاری مختلف طراحی می شوند.
پرتال‌های علمی: پرتال‌هایی هستند که امکان همفکری بین افراد متخصص در انجام یک پروژه مشترک را می‌دهند.و یا به انتشار مطالب علمی در قالب مشارکت علمی میپردازد.

انواع دیگری از پرتال وجود دارند که بر اساس نیاز خاص مشتری در هر یک از دسته بندی ها میتوانند قرار بگیرند.لازم به ذکر است زمانی که واژه ی “پرتال” به میان می آید بحث ما بیشتر در مورد سیستم های اتوماسیون و خودکارسازی تحت وب می باشد.بحث های مربوط به برنامه نویسی و طراحی وب سایت های اینترنتی را میتوانید در مطالب دیگر سایت اسپرلوس جستجو کنید.

×

سلام دوست عزیز

اگر سوالی در خصوص خدمات شرکت اسپرلوس دارید روی گزینه ی زیر کلیک کن تا در نرم افزار واتس آپ با شما در تماس باشیم

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟