با کدام زبان شروع کنم؟

همانطور که قبلا ذکر شد، بیشتر زبان های سمت سرور بسیار شبیه هستند و همه می توانند محصول نهایی تقریباً یکسانی را تولید کنند. در حالی که برای هر زبان دلایل خود را داریم، توصیه می کنیم زبانی را انتخاب کنید که به نظرتان جالب و مهیج باشد و زیاد برای یافتن بهترین زبان جهت یادگیری، تلاش نکنید. همانطور که منطق به کار گرفته شده توسط یک زبان سمت سرور را درک می کنید، قادر خواهید بود از این دانش برای یادگیری زبان های دیگر و سبک های دیگر و برای تحلیل انواع مشابه مشکلات نیز استفاده کنید.

 

 (تلفظ C-Sharp)

C #  توسط مایکروسافت توسعه یافته است و به طور معمول توسط شرکت ها برای مدیریت پایگاه های بزرگ استفاده می شود. به دلیل رواج داشتن نرم افزارهای موجود مایکروسافت در کسب و کار، C #  به سرعت جا افتاد.

 

Associated Framework: ASP.NET

Go

Go یک زبان برنامه نویسی ایجاد شده توسط Google با عملکرد در ذهن است.

گوگل اشیاء را در مقیاس بی سابقه ای قرار می دهد، بنابراین به جای اینکه زبان های موجود را با نیازهای خود سازگار سازند، تصمیم به استفاده از ایده بهتر ایجاد یک زبان جدید با مقیاس پذیری ذهنی، گرفتند.

 

Associated Frameworks: Gorilla & Revel

Java

Java یکی از قدیمی ترین و گسترده ترین زبانهای برنامه نویسی است. این زبان در ابتدا برای استفاده از برنامه های مستقل دسکتاپ طراحی شده بود، اما تیمی از توسعه دهندگان راهی برای استفاده از آن در سرورهای وب در اوایل سال 2000 پیدا کردند.

 

Associated Framework: Spring

JavaScrpt

همانطور که محبوبیت جاوا اسکریپت، به دلیل افزودن تعامل با رابط وب سایت، افزایش می یافت، برخی از اعضای دست اندر کار، راهی برای استفاده از آن به عنوان زبان سمت سرور یافتند. Node مدل مشابهی از جاوا اسکریپت در سرور وب استفاده می کند.

 

Associated Frameworks: Express & Hapi

Python

Python در دانشگاه ها به عنوان اولین زبان برنامه نویسی ای که برای دانشجویان تدریس می شود، محبوب است و به طور گسترده ای در برنامه ریزی استفاده می شود و به همین سبب در نوشتن کتابخانه های ریاضی و علوم پدیدار است.

 

Associated Framework: Django

 PHP

 برخلاف زبانهای دیگر که بعدها برای استفاده در وب تطبیق شده بودند و از ابتدا هدفشان وب نبود،PHP از روز اول برای توسعه وب طراحی شد. بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس در PHP نوشته شده اند.

 

Associated Frameworks: Laravel & Symfony

Ruby

 Ruby  به عنوان یک زبان برنامه نویسی ظریف و سازنده مطرح است. به طور معمول در ژاپن در دهه 90 میلادی محبوبیت زیادی داشت و پس از اضافه شدن فریم ورک همینک مشهورش یعنی Ruby on Rails ، در سایر نقاط جهان نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

 

Associated Framework: Ruby on Rails

 سمت کاربر (به انگلیسی: Client Side) به عملیت‌هایی اشاره دارد که به وسیله کاربر در یک رابطه کاربر-سرور در شبکه‌های کامپیوتری اجرا می‌شود.

به‌طور معمول یک برنامه کامپیوتر سمت کاربر مانند مرورگر وب، که بر روی کامپیوتر محلی کاربر یا ایستگاه کاری اجرا می‌شود و برای کار کرد باید حتماً به یک سرور متصل باشد.

عملیت‌ها ممکن است سمت کاربر اجرا شود زیرا ممکن است به اطلاعات یا توابعی نیاز داشته باشند که در سمت کاربر دردسترس باشند و در سمت سرور در دسترس نباشد. به این علت که کاربر نیازمند مشاهده اطلاعات ورودی است؛ یا اینکه بخاطر پردازش سنگینی که در حالتی که تعداد دستورها زیاد باشد بر روی سرور ایجاد می‌کند.

بعلاوه اگر عملیات‌ها بتوانند در سمت کاربر اجرا شوند بدون اینکه اطلاعاتی در شبکه ارسال کنند باعث کاهش مصرف پهنای باند نیز می‌شود؛ و همین‌طور خطرات امنیتی ناشی از سرقت اطلاعات در شبکه را نیز کاهش می‌دهد.

زمانی که سرور در حالت ارائه خدمات رایج است، برای مثال انطباق پروتکل‌های Http و Ftp، کاربران ممکن است که تعدادی از عملیات‌های سمت سرور را انتخاب کنند که این عملیات به کاربر برگشت داده می‌شود. سپس کاربر این اطلاعات را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد؛ و هنگامی که تجزیه و تحلیل کامل شد نتایج به سرور برگشت داده می‌شوند.

 

نمونه‌ای از زبان‌های سمت کاربر:

جاوا اسکریپت (متداول‌ترین)

HTML

CSS

×

سلام دوست عزیز

اگر سوالی در خصوص خدمات شرکت اسپرلوس دارید روی گزینه ی زیر کلیک کن تا در نرم افزار واتس آپ با شما در تماس باشیم

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟